Siyaset
Düzce’nin “Şehr-i Emini” kim olacak?

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Ak Parti ya da MHP adayından birisinin Düzce Belediye Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Düzce’nin “Şehr-i Emini” kim olacak?
20.09.2018 - 00:50
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Yerel seçimler yaklaşırken partiler çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda partiler en isabetli aday belirlemek amacıyla araştırmalar yapıyor, anketler düzenliyor. Hal böyleyken Adaylar da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Ak Parti’de şimdilik başta Hikmet Keskin, Dursun Ay, Muhsin Yavuz olmak üzere 10 kişiye yakın gündemdeyken, MHP’de Ömer Küçük  ve Celal Kasapoğlu  isimleri ön plana çıkıyor.

CHP’nin ise Düzce’de varlığı ve yokluğu belli değil. Kendi iç siyasi hesaplaşmayla uğraşan partide yerel seçimler henüz gündemde olmamakla birlikte, parti kurmaylarının Düzce Üniversitesi Eski Rektörü Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na teklif götürdüğü konuşuluyor…

Geçtiğimiz günlerde 81 ilin il teşkilatını feshederek yerine yeni yönetim oluşturan, Düzce’de ise 24 Haziran seçimlerinde Milletvekili Adayı olan Yunus Eray Öztürk’ü Düzce İl Başkanlığına atayan İYİ Parti’nin adayının kim olacağı ise henüz belirsiz durumda…

AK Parti ve MHP dışındaki partiler henüz ciddi anlamda yerel seçim çalışmaları yapılmazken, Düzce Belediye Başkanı’nın söz konusu iki partiden birinin adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yerel seçimler yaklaşırken partiler de aday belirlemek için var gücüyle çalışıyor. Kimin yaptırdığı belli olmayan, ancak partilerin genel merkezlerinin yaptırdığı algısı oluşturulmaya çalışılan anketler, araştırmalar, kulisler, ziyaretler havada uçuşuyor.

Düzce Belediye Başkanı olmak isteyen adaylar da bir yanda Genel Merkez’in kapısını aşındırırken, bir yandan da halka şirin görünmek için çeşitli etkinliklerde boy gösteriyor, basında yer almak için inanılmaz çaba gösteriyor.

DÜZCE DİRİLİŞİ GAZETESİ olarak,  kulislerde konuşulan adayları halka sorduk ve aldığımız görüşler doğrultusunda sizin için değerlendirdik.

HİKMET KESKİN:

BAŞKANISIN İL BAŞKANI KAL, KOLTUĞA ZOR ALIŞTIN ZATEN…

  Hikmet Keskin iki dönemdir oturduğu AK Parti İl Başkanlığı koltuğunda gayet başarılı olmuş bir isim. Partisini en iyi şekilde temsil eden Keskin, yaptığı icraatlarla ve hizmetlerle partililerin gönlünü fethederek, 24 Haziran seçimleri haricinde her seçimde partisinin oylarını yükseltti. 2015 seçimlerinde Düzce’den 3 vekili Ankara’ya gönderdi. Referandum’da yüksek oranda evet çıkmasında inkâr edilmeyecek derecede payı olan Başkan Keskin, 15 Temmuz’da sokağa davet ederek ve ön saflarda yer alarak büyük bir kahramanlık örneği gösterdi.

Ak Parti Genel Merkezi’nin hatası nedeniyle isabetsiz ve halkta karşılığı olmayan kişilerin aday gösterilmesi nedeniyle parti oy ve bir vekil kaybetse de, Başkan Keskin’in başarılı bir İl Başkanı olduğu gerçeğini değiştirmedi.

   Keskin’in bu görevinden alınarak belediye başkan adayı yapılması durumunda partinin böylesine başarılı bir ismi kaybetmesine neden olacağı gibi, İl Başkanlığı’nda başarılı olan keskin’in belediye başkanlığına alışmasının çok uzun zaman alacağı ve başarısız olacağı yorumları yapılıyor.

FEVAİ ARSLAN

GENEL MERKEZİN SANA DAHA ÇOK İHTİYACI VAR…

Fevai Arslan, il başkanlığı ve 3 dönem Milletvekilliği yapmış bir siyasetçi. Her ne kadar halka hizmetten ziyade, kendi çevresine ve üst tabakaya hizmet etmiş olsa da aldığı görevlerde gayet başarılı olmuş, iş ve siyaset adamı.

Düzce ve Ankara için değerli bir siyasetçi olan Eski Milletvekili ve İl Başkanı Fevai Arslan’ın tecrübelerinden faydalanması gerekiyor.  Fevai Arslan partinin üst düzey kademelerinde daha verimli olması, bırakın Düzce’yi Türkiye çapında hizmet vermesi gerekiyor. Türkiye çapında, hatta bakanlık düzeyinde hizmet verecek ve başarılı olacak karizmaya, tecrübeye sahip bir siyasetçinin Düzce Belediye Başkanı olması durumunda, kendisinden yeteri kadar halka hizmet anlamında faydanalınamayacağı yorumları yapılıyor.

Bu nedenle AK Parti Genel Merkezi’nin Arslan’a partide üst düzey bir göreve getireceği ve belediye başkan adayı olmamasına kesin gözüyle bakılıyor.

MUHSİN YAVUZ

SANA ÇİLİMLİ ÇOK YAKIŞIYOR, BEKLEMEDE KAL…

  Muhsin Yavuz 2 dönemdir Çilimli Belediye Başkanlığı görevini başarıyla yürütüyor. Yaptığı çalışmalar ve hizmetlerle İlçeyi modern bir şehir haline dönüştürmeyi başaran Başkan Yavuz, Düzce’de örnek belediye başkanı olarak gösteriliyor.

İlçe halkına verdiği sözlerin tamamını yerine getiren Başkan Yavuz, başkanlığı süresinde halkın sevdiği bir başkan profili çiziyor.

Çilimli'nin geleceğini planlayacak kadar siyasi yeteneğe ve idarecilik vasfına sahip Başkan yavuz’un yapmış olduğu projelerin tamamlanması için bir döneme daha ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

İlk dönemini çıraklık, 2.dönemini ise kalfalık olarak değerlendiren Başkan Yavuz’un ustalık dönemini de Çilimli Belediye Başkanı olarak değerlendirmesi bekleniyor. Dolayısıyla Düzce Belediye Başkanlığı için henüz erken olduğu yorumları yapılıyor.

DURSUN AY:

Eski Başkan Mehmet Keleş’in istifasıyla boşalan Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Dursun Ay,  Keleş ve Başkan Yardımcısı Ali Güney’in halk nezdinde zayıflattığı itibarını yeniden kazandırdı.

Düzce AK Parti İl Yönetimi, Milletvekilleri ve Eski Başkan Keleş’in adeta belediyeye düşman ettiği Düzce halkının sevgisini tekrar kazanmaya başladı.

Başkan Ay, belediyeyi enkaz halinde devralmasına rağmen, başkan Keleş’in israfa dayalı, lüks harcama yapılan, kötü yönetimi nedeniyle aşırı borç yükü altındaki bir belediyeyi tekrar yatırım yapan bir belediyeye dönüştürmeyi başardı. Ayrıca planlanan yatırım ve hizmetleri aksatmadı.

Kısa zamanda başarılı bir başkan profili çizen Başkan Dursun Ay’ın aday olmasına keskin gözüyle bakılıyor.

İSA ŞENGÜLOĞLU

24 Haziran seçimlerinde, duruşuyla, siyasi anlayışıyla, halka bakış açısı ve projeleriyle favori aday adaylarından olan İsa Şengüloğlu, yapılan siyasi oyunlara kurban gitmiş ve aday olamamıştı.

 Şengüloğlu gibi temiz, dürüst siyasetçilerin göreve gelmesini isteyen Düzce halkı, Şengüloğlu’nun Başkan Adayı olduğu takdirde, başkan seçilmesine ve başarılı bir başkan olmasına inanıyor.

İSMAİL BAYRAM

İsmail Bayram Düzce’nin yetiştirdiği değerli bir idareci ve siyasetçilerinden olan İsmail Bayram, bir dönem yaptığı belediye başkanlığı döneminde Düzce’ye sayılamayacak hizmetlerde bulundu.

Dürüst, çalışkan ve ufku geniş bir başkan profili çizen İsmail Bayram, yeniden seçildiği takdirde çok daha güzel hizmetlerde bulunması bekleniyor.

İSMAİL USTAOĞLU

Düzce’nin yetiştirdiği değerlerden olan İsmail Ustaoğlu Vali olarak Düzce’nin gururu oldu. Düzce halkı kendisini belediye başkanlığından ziyade Milletvekili ve bakan olarak görmek istiyor.

NİGAR DEMİRCAN ÇAKAR,

Rektörü olduğu Düzce Üniversitesi’ni ulusal ve uluslar arası anlamda adını duyurdu. O’nun döneminde Düzce Üniversitesi Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasına girdi ve başarılarıyla adından söz ettirerek, tercih edilen bir eğitim kurumu haline geldi.

Rektör Çakar’ın adı her ne kadar bazı çevrelerce belediye başkan adayı olarak dile getirilse de Çakar’ın eğitim alanında daha çok başarı sağlaması bekleniyor.

HAKAN KUŞÇUOĞLU

Beyefendi kişiliği, nezaketi ve iş dünyası ve siyasi alandaki başarılarıyla dikkat çeken AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Kuşçuoğlu’nun belediye başkanlığı için henüz erken olduğu yorumları yapılıyor.

MURAT CAYMAZ:

Her alanda insanlara olan saygı ve sevgisiyle, görevindeki başarılarıyla dikkat çeken Murat Caymaz, belediye başkanlığı adaylığı için favori isimlerden.

METİN KAŞIKOĞLU

Siyasetin duayenlerinden. AK Parti’den genç yaşta girdiği siyasette oldukça başarı sağladı. Milletvekilliği ve İl Başkanlığı döneminde Düzce’nin kaderini belirleyen isimlerden. Yaptığı icraat ve çıkışlarla Düzce siyasetine yön veren Metin Kaşıkoğlu, İl Başkanlığı döneminde partinin kaybolan itibarını yeniden kazandırdı. 10 belediyenin tamamını AK Parti’den seçilmesinde büyük katkıları olan Kaşıkoğlu’nu Düzce halkı daha önemli görevlerde görmek istiyor.

ÖMER KÜÇÜK:

Genel olsun, yerel olsun tüm seçimlerin adeta nöbetçi ve kadrolu adayı olan Ömer Küçük’ün Düzce siyasetine ve Düzce’ye önemli katkılar sağladı.

Siyasette çıtayı yükselten Ömer Küçük, ne yazık ki siyasi mücadelelerden yorulmuş durumda. MHP tarafından aday gösterilmesi beklenmiyor.

CELAL KASAPOĞLU:

Düzce’nin yetiştirdiği değerli siyasetçi ve işadamlarından olan Celal Kasapoğlu’nun genç yaşta başarılı olması kendisine avantaj sağlıyor. Anne ve babası tarafından siyasetçi ve idareci aileden gelen Kasapoğlu dedelerinin mirasına sahip çıkmak istiyor.

MHP’nin en güçlü aday adaylarından…

ERDOĞAN BIYIK:

Başarılı bir işadamı olan Erdoğan Bıyık’ın Düzce Spor Camiasına olan katkıları inkâr edilemez. Kişiliği, duruşu ile gençlerin idolü olan Erdoğan Bıyık da MHP’nin favori aday adaylarından…


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcedirilis.com sorumlu tutulamaz.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ