Yığılca
Bakanlık alarma geçti

Yığılca İlçesi’nde bir kişinin ölmesine neden olduğu iddia edilen Hanta Virüsü ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlıktan gelen yetkililer saha incelemesi yaptı

Bakanlık alarma geçti
26.4.2017 - 17:51
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Yığılca İlçesi’nde görülen Hanta Virisü’nün etkilerinin araştırılması amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erken Uyarı ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığında görevli Uzman Selda Şahan, Dr.Hamdiye Yılmaz Nemli, Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Daire Başkanlığında görevli Veteriner Hekim Ahmet Safran konuyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Düzce’ye geldiler.  Saha incelemelerinde bulunan heyet topladıkları numuneleri Ankara’ya götürdüler.

OLAY

Yığılca İlçesi’nde fenalaşan bir kişi hayatını kaybederken bir çok kişi ise hastanelerde tedavi altına alınmıştı. Konuyla ilgili olarak Düzce Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ilçeye bağlı Kırık köyünde ikamet eden ve zehirlendikleri iddiasıyla hastaneye başvuran vatandaşlarda Hanta adı verilen virüse rastlandığı belirtildi.

Yapılan incelemeler neticesinde Hanta virüsünün fareler ve diğer bazı kemirgenler tarafından taşındığı, özellikle kırsal bölgelerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ettiği kaydedildi. Hastaneye başvuran köylülerden alınan numunelerin incelenmek üzere  Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarına gönderildiği ve hastaların hayati tehlikesinin bulunmadıkları için taburcu edildikleri bildirilen açıklamada, "Elimizdeki verilere göre ve yaptığımız çalışmalar doğrultusunda ilimizde hanta virüsü nedeniyle herhangi bir ölüm vakası bulunmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu hastalığın kan transfüzyonu yolu ile ve özellikle insandan insana geçmediği vurgulanan açıklamada, "Halkımızın çevre temizliği, kemirgenlerden uzak yaşantı ve temiz su tüketimi ile hijyen kurallarına önem göstermeleri gerekmektedir." denildi.


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcedirilis.com sorumlu tutulamaz.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ