Yığılca
YIĞILCA'NIN MAKUS TALİHİNİ YENEN BAŞKAN...

Başkan Yiğit ilçeyi, altyapısıyla, asfaltıyla, sosyal belediyecilik yönüyle, turizm ve tanıtımıyla, kültürel etkinlikleriyle marka şehir yapmayı başardı ve başarmaya da devam ediyor. İlçeye için geliştirdiği projeleri de bir bir uygulamaya devam ediyor. İlçenin 60 yıldır bekleyen sorunlarını bir plan dahilinde çözümü için çaba sarf ediyor...

  YIĞILCA'NIN MAKUS TALİHİNİ YENEN BAŞKAN...
12.6.2017 - 10:30
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Allah Yığılca'ya o kadar güzellikler bahşetmiş ki...

 Tertemiz bir havası, kat kat ormanları, şelalelerin her türlüsünü barındıran doğa harikası olan ilçe.  Kabukta saklı inci adeta...  Keşfi bitmemiş bir turizm cenneti. Lakin bu güzellikler, bu doğa harikası ilçe bundan birkaç yıl öncesine kadar hep ihmal edilmiş, kaderine terk edilmiş. O güzelim ilçe, değerlendirilememiş. Hizmet götürülememiş, yalnız bırakılmış. Yaradan bu şirin ilçeye her türlü güzellikleri bahşetmiş, ama biz bu güzelliklerin farkına varmakta, görmekte hep cimri davranmışız. Bırakın bu güzellikleri yaşamayı, o cennete ulaşacak yolunu dahi yapamamışız.

 

   İş olanaklarının yok denecek kadar az olması nedeniyle ilçe halkı    göç etmek zorunda kalmış. Tercih edilen bir yaşam alanı değil, zorunlu yaşam alanı olmuş.  Kısacası  ilçenin potansiyeli maalesef layıkıyla görülememiş. Bütün güzellikleri, hizmeti hak etmesine rağmen yeterince hizmet alamamış.  Hak ettiği yere gelememiş

 Allah'ın bir çok nimeti bu ilçede mevcutken. Bu nimetler  açığa çıkarılmamış kullanılmamış ve

faydalanılamamış.

Ta ki 2014 yılının Mart ayına kadar.

2014 yılı Mart ayında bir adam çıkmış, bir Yığılca sevdalısı, Yığılca için kendini feda edecek bir Yiğit çıkmış ve “Ben bu ilçenin makus talihini yeneceğim. İlçeyi  marka şehir yapacağım” demiştir.

İşte kendisini Yığılca'nın gelişmesi, büyümesi, hak ettiği yere gelebilmesi için ateşten gömleği giymeye, dikenli koltuğa, zor olduğu kadar da gurur veren bu asil göreve talip olmuştur.

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit'in hizmet yolculuğu böyle başlamıştır.

Başkan Yiğit göreve geldiği günden bugüne kadar gece demeden gündüz demeden, yağmur, kar, kış demeden Yığılca halkına, o güzelim ilçeye hizmet etmek için didinip durur.

3 yıl gibi kısa sayılacak bir sürede ilçeyi bulunduğu yerden kat be kat ileriye taşımış, Yığılca'yı yaşanabilir bir kent olma yolunda oldukça büyük mesafeler kat etti.

Başkan Muzaffer Yiğit halktan biri, bizden biri... her zaman halkın yanında, halkın içinde...7'den 70'e herkes istediği zaman ulaşabiliyor kendisine... Makamına gelen, kapısına gelen hiç kimseyi ama hiç kimseyi kim olduğuna bakmaksızın ilgileniyor, derdini dinliyor ve çare bulmak için çaba sarf ediyor. Başkan Yiğit için ilçe halkına faydası olacak en küçük bir şey dahi çok önemli. Bu fayda veya çözüm en uzak ve meşakkatli bir yerde dahi hiç üşenmeden, boş vermeden gidiyor arıyor ve buluyor.

Başkan Yiğit geçmişteki idari konudaki tecrübelerini, çalışma azmini, yırtıcılığını birleştirerek tuttuğunu koparak bir başkan imajı çiziyor.

O Yığılca'yı seviyor. Yığılca halkı da O'nu çok seviyor.

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, ilk üç yılını ilçenin altyapı sorunlarını çözmek için harcadı. Tabi üstyapıyı da ihmal etmedi. İlçeyi her hizmet noktasıyla, her hizmet konusuyla birlikte değerlendirdi. Ancak ilk üç yılda ilçenin alt yapı sorunlarını tamamen çözdü.

Şimdi sıra üstyapı ve şehrin imajını değiştirmekte.

 

ALTYAPI ÇALIŞMALARI...

 

Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit seçim çalışmalarında verdiği  sözlerin başında gelen  altyapı sorunlarının çözümü  için hızlı bir şekilde  çalışmalara başladı . Mahalleler de yaptığı alt yapı çalışmalarından üst yapı çalışmalarına kadar bir çok çalışma gerçekleştirdi .

 

SU VE KANALİZASY ON..

 

Başkan Yiğit ilçenin en önemli ve öncelikli sorunlarından olan su sorununa el attı ve çözmeye çalıştı. Bu kapsamda yaptığı çalışmalar sonucunda  su sorununu en aza indirildi .Kanalizasyon alt yapısını gerçekleştirdi. Göreve geldiğinde sokak aralarında bile alt yapıların neredeyse yok denebilecek kadar az olduğunu gören Başkan Yiğit Fen işleri Müdürlüğü  ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğüne  bağlı ekipleri  ile mahalleler de alt yapı çalışmaları  yapıldı. Alt yapı olmadan üst yapı olmaz düşüncesiyle önce altyapı konusu ele aldı...Alt yapı  biter bitmez  ilçenin dört bir yanında asfalt çalışmaları gerçekleştirdi.

DERE ISLAH ÇALIŞMALARI

Dere ıslah çalışmaları ,taşma riski olan bölgelerde düzenlemeler ve Dere hattında yenilemeler yaptı

 

ELEKTRİK HATTI

 

Yapılan  çalışmalar ile birlikte kirli görüntü oluşturan elektrik hatları  da yer altına alındı.

 

BAL ORMANI VE YIĞILCA BALI

Başkan Yiğit ilçeyi  marka şehir yapabilmek için yaptığı girişimler ile Yığılca arısını artık bilmeyen kalmadı. Her noktada çalışmalar  devam ediyor. Yığılca Balı Türkiye'nin dört bir yanında beğeniliyor ve işletmeler  kargo yolu ile balları Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor.

 

YIĞILCA MESLEK YÜKSEK OKULU

Yığılca MYO çalışmaları büyük önem arz ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Düzce üniversitesi arıcılık merkezini ilçe de hizmete açtı. Yığılca Belediyesi tarafından yapılan girişimler sonrasında ilçeye Meslek Yüksek Okulu  kazandırıldı. Şu anda 11 öğrenci öğrenim görüyor Öğrencilerin     barınma sorunları da çözüldü...

Bunun yanında Her öğrenciye   burs bağlandı. 

Yığılca ilçede ikamet eden öğrenciler e ilçede bulunan Ağaoğlu Çimento fabrikasının da destekleri ile ilçe dışında  okuyan üniversite öğrencilerine 200 TL burs veriliyor.  Kız öğrencilerle erkek öğrenciler ayrı yerde  ikamet ediyorlar. Herhangi bir para ödemesi yapmıyorlar. Kışın kışlık bakliyat ve ısınma ihtiyaçları  belediye tarafından karşılandı . Her öğrencinin ilçede eğitim öğretime başlamalarının ardından bütün ihtiyaçlarını karşılanmaya çalışıldı.

 

TURİZM ALNINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR...

 

Başkan Muzaffer Yiğit, ilçenin yıllardır yeterince yapılamayan tanıtım çalışmaları konusunda da büyük çaba sarf etti. Ediyor. İlçenin  en önemli turizm merkezlerinden ve Türkiye'de tek olma özelliği taşıyan  Sarıkaya Mağarasının MARKA tarafından gönderilen   bütçesi   hazır durumda . Üniversite ve  İl Özel İdaresi yetkilileri tarafından incelemeler ve çalışmalar yapıldı.  Mağaranın   İçinde bir şelale bir de kanyon bulunuyor.   Alınan ödenekle mağaraya ışıklandırma ve yürüyüş yolları yapılacak.  Sadece sarıkaya mağarası değil Saklıkent Şelaleleri Yoğunpelit Ve Mengen Şelalelerinde de büyük değişiklikler olacak.

  İlçede turizm vasfında bir çok şelale bulunmakta  Belediye ekipleri   şelalelerle ilgili alt yapı çalışmalarını da sürdürüyorlar. ilçe Karadeniz Bölgesi'nin birçok güzelliğine ev sahipliği yapıyor. Homrus Köyü  keçi ağılları,  Yılançatı Kanyonu bunlardan biri...Bu merkezlerle ilgili de   çalışmalar yapıldı. 2017 yatırım bütçeleri kapsamına alındı... 7 kilometrelik alanda yürüyüş parkuru oluşturulacak. Parkurlar ile insanlar  bu güzelliği de yaşayabilecek. Turizm bir ilçenin kalkınması için en büyük temel etkenlerden birisidir. Turizm bacasız sanayi gibidir ve sürekli işler. Başkan Yiğit ve ekibi de bu  konuda elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor .   

ÖĞRETMEN EVİ ve KONAKLAMA

 

İlçede büyük sorunlardan biride konaklama idi. Okul  ilçeye kazandırıldıktan sonra öğrencilerin ailelerinin gelmesiyle, konaklama ile ilgili sorunlar yaşanıyordu.   İlçe Kaymakamlığı ile yapılan işbirliği sonucu   öğretmen evinin kapasitesi  40 kişiye çıkarıldı. 

 

YAŞLI BAKIM PROJESİ SÜRÜYOR

 

Yaşlı bakım projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor.  Atıl durumda olan 5 katlı bir İmam Hatip Lisesi binası yaşlı bakım ve engelli bakım merkezimizi hizmete açılacak...Şu anda burada çalışmalar  aralıksız bir şekilde devam ediyor .

 

KÖY YOLLARINA DESTEK

 

KÖYDES projeleri kapsamında şu anda köy yollarında herhangi bir sorun bulunmuyor. Tüm ana yollarının asfaltlama çalışmaları tamamlandı. KÖYDES projeleri ile birlikte köylerin ara sokaklarında  kilit parke taş örme çalışmaları  İlçe Özel İdare ve   Kaymakamlık ekipleri  gerçekleştirdi.  Belediye de gereken desteği veriyor.

CENAZE İŞLERİ BELEDİYE TARAFINDAN...

Belediyenin  tüm ilçe genelinde başlattığı çalışmalar kapsamında cenaze alımı, yıkanması, tabutlanması işlemleri belediye tarafından gerçekleştiriliyor. Tüm ihtiyaçlar belediye tarafından karşılanıyor.   

SAKLIKENTE BUNGALOV

 

Belediye tarafından Saklıkent Şelalesi'nin bulunduğu bölgede mesire alanı ve piknik alanları oluşturulacak. Bu kapsamda Bungolov evler inşa edilerek  turizme   katkı sağlanacak. İlaveten yapılacak kamelyalar ile  insanların günü birlik geldiğinde vakit geçirebilmelerini sağlanacak... Saklıkent şelalesinin bulunduğu yolda yapılacak düzenlemeler ile ilgili olarak ta büyük çalışmaları gerçekleştirilecek.

ŞEHİTLER HATIRA ORMANI

 

ilçede Harmantepe mesire alanının olduğu bölgeye şehitler bölümü yapıldı. Burada son şehitlerin de bulunduğu birer anıt bulunuyor. ilçede kuş bakışı bakılan yerlerden biri olan bu noktanın dışında ilçenin hemen girişinde yer alan şehitler hatıra ormanı  bulunuyor. Burada da Kaymakamlık ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri  ile birlikte bir çalışma gerçekleştirildi. Fidan  dikimini yapıldı. Girişine Şehitler Hatıra Ormanı ismi verildi. İlçe Şehitleri adına birer ağaç dikildi. 

 

İLÇE GİRİŞİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR...

 

İlçe girişi olan Düzce caddesinde orta refüj çalışmaları gerçekleştirildi.... Bu çalışma kapsamında refüj içinde ışıklandırma çalışmaları gerçekleştirilirken   ilçe giriş tabelası takıldı.  

 

 

ARAÇ PARKURU

 

Başkan Yiğit belediyenin araç parkuru  ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında da göreve geldiği günden bugüne kadar araçların tamamının bakımı yapıldı. Ayrıca girişimler sonrasında yeni araçları  ile ilçe halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaçladı . Yeni araçlarla birlikte karla mücadele  başta olmak üzere bir çok çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleştirildi...

 

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

 

Yığılca Belediyesi 3 yılda bir çok kültürel etkinlikte gerçekleştirdi . Bu kapsamda gerçekleştirilen  etkinlikler ile sosyal belediyecilik  konusunda da başarılı bir belediye oldu... Bu kapsamda her aşure haftasında 20 bin kişiye aşure dağıtımı yapılıyor .  Yine ilçede ilahi dinletisi, şiir dinletisi gibi çeşitli aktiviteler ile sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışını en iyi şekilde yapmaya çalışıyor, halka en iyi hizmeti sunmakla beraber başarılı çalışmalar yapıyor.

 

PARK BAHÇE ÇALIŞMALARI

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri  ile birlikte yapılan  çalışmalar ile ilçede daha güzel parklarımız ve daha özel bahçeler meydana geldi oldu.  Yollar da yaptığımız çalışmalar ile birlikte orta refüjler de güzel alanlar oluşturuldu. Parkların bakımları sürekli olarak yapılıyor... 

CAMİ TEMİZLİKLERİ VE SOSYAL BELEDİYECİLİK ( ENGELLİ SATIŞ NOKTALARI)

 

Belediye ekipleri tarafından her ay düzenli olarak Cami temizlikleri  gerçekleştiriliyor. Sadece ilçe merkezinde değil  köylerde de çalışmaları  yapılıyor . Sosyal belediyecilik ile ilgili olarak engelliler içinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu  kapsamda İlçe girişinde engelli yöresel ürün satış alanları gerçekleştirildi. Burada engelli vatandaşlar yöresel ürünlerin satışını yaparak kendilerine   ekonomik destek sağlayacak yerler oluşmuş oldu.   Evde sağlık bakım ekipleri ile bakımları yapılan insanlar  bulunuyor. Ramazan ayında mahalle iftarları  ile Ramazan ruhunu halkla birlikte yaşanıyor...

SPORA DESTEK

 

Belediye tarafından ilçenin takımı olan Yığılca Belediyespor’a ise tam destek veriliyor. Bunun yanında diğer spor dallarına da destek veriliyor Örneğin Yığılca’da artık geleneksel olması  istenen yağlı güreşler  olacak.  ilçenin bazı bölgelerinde yer alan halı sahaların halılarının serimleri  gerçekleştirildi.

SONUÇ:

  Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit 3 yılı dolu dolu, hizmetle geçirdi. Çalışmaları 24 saate sığmadı. Başkan Yiğit ilçede destansı bir hizmet gerçekleştirdi.

 

  İlçeye güzel şeyler kazandırmak için Başka Kaymakamlık  olmak üzere tüm kurumlarla ve halkla   ortak hareket ederek başarılı çalışmalar gerçekleştirdi. Alt yapı sorunu  ortadan kalktı Üst yapı ile ilgili olarak da çalışmalar devam ediyor. Asfaltlama çalışmaları da devam ediyor.  Pazaryeri bölgesinde yeni bir çalışma gerçekleştirmeyi planlıyor...

Muzaffer Yiğit kimdir?

Muzaffer Yiğit, 1961 yılında Yığılca’da doğdu.1979 yılı eğitim hayatının bitimi ile birlikte Ereğli demir ve çelik fabrikalarında iş hayatına başladı. Yönetici olarak görev yaptığı 27 yıllık çalışma hayatını 2006 yılında emekliliği nedeni ile noktaladı.

 

2006 eylül ayı itibarı ile özel sektörde işletme ve fabrika müdürü olarak çalışma hayatına tekrar başladı ve 2013 yılına kadar devam etti.2011 yılında Ak parti Yığılca ilçe başkanlığı görevinden 2013 ekim ayında Ak parti Yığılca Belediye Başkan aday adayı olması nedeni ile ayrıldı.

 

Muzaffer Yiğit evli ve 3 çocuk babası.

 

30.03.2014 Mahalli İdari Seçimlerinde Yığılca Belediye Başkanı seçildi ve halen aynı göreve devam etmekte...

 

 

 


Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcedirilis.com sorumlu tutulamaz.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ