Yazarlar
HALK GÜNÜ, 3D TABLO, TRAMVAY
Ümit ERGÜN

Ümit ERGÜN

duzcedirilis@hotmail.com

21.11.2017 - 11:07
1499 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

İlçe kongrelerini tamamlayan, gençlik ve kadın kollarına atamalar yapılan Ak Parti’de İl kongresi Genel Merkezin talimatıyla ileri bir tarihe ertelenmiş ve 2018’e sarkmıştı. Ak Parti Düzce İl Kongresinin 2018’in ilk aylarında yapılması bekleniyor.

Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin ile beraber İl Başkanlığı için aday olmak isteyenler Genel Merkezin yolunu aşındırıyor. Burada tabii ki en güçlü aday Hikmet Keskin. Belediye Başkanı Dursun Ay’ın aday gösterilmesi noktasında etkin bir rol üstlenerek gücünü göstermişti. Devam eden zamanlarda ise Dursun Ay ile uyumlu çalışmaları İl Başkanlığı için yerini sağlamlaştırmıştı.

Tabii bunlar görünen detaylar.. Bir de görünmeyen detaylar var. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl yapılan kongrelerde il başkanı seçilenlerden “2019’da Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı için aday olmak için istifa etmeme” sözü aldığı biliniyor. Hikmet Keskin’in ise Belediye Başkanı veya Milletvekili olmak istediği, bu yönde çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Belirtildiği gibi Hikmet Keskin’in bu yönde çalışmaları varsa İl Başkanlığı için aday olmama ihtimali var. Diğer bir detay: Mehmet Keleş’in Belediye Başkanlığı döneminde İl Başkanı olarak “sessiz ve pasif” bir anlayışla hareket etmesi, Belediye Şirketlerinde yüksek maaş alan partililerin Ulusal Medya’da haber olmasına karşın sessizliğini koruması, Halk ile ilişkilerinde soğuk ve mesafeli olması Hikmet Keskin’in “eksi” detayları..

İl Başkanı kim olacak 2018’de göreceğiz. Benim düşüncem değişimden yana.. Etkin bir şekilde çalışan, şehrin sokaklarını adım adım gezip Ak Parti’nin düşen çizgisini sağlamlaştırma potansiyeli olan bir kişinin İl Başkanı olmasından yana..

HALK GÜNÜ

Bilindiği üzere her ayın ilk Salı günü Düzce Valisi Zülkif Dağlı Valilik Binasında Halk günü düzenliyor. Halk Günlerine Valimiz sürekli iştirak ediyor ve Düzcelinin sorunlarını bizzat dinliyor. Bu ay yapılan Halk Gününde bir ilk yaşandı. Görevden alınan Mehmet Keleş’in yerine Belediye Başkanı seçilen Dursun Ay, Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın geleneksel hale getirdiği Halk gününe katıldı. Halk gününe gelen Düzceli vatandaşlar Dursun Ay’ı toplantıda görünce büyük bir memnuniyet duydu.

13 Kasım Pazartesi günü Düzce de bir ilk yaşandı. Yaklaşık 3 yıldan beri görevde olan ve Kongresi yaklaşan Ak Parti İl Başkanı Hikmet Keskin (nereden icab etti ise) İl Başkanlığı binasında sessiz sedasız bir Halk Günü düzenledi.

Hikmet Keskin’in Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın düzenlediği ve Belediye Başkanı Dursun Ay’ın da göreve gelir gelmez iştirak ettiği Halk Günü’ne neden katılmadığı, neden onlardan ayrı bir şekilde Halk Günü düzenlediği, odasının kapılarını 3 yılın ardından neden ilk kez açtığı kafaları karıştırdı. Bir Kongre yatırımı mı yoksa bir fikir ayrılığı mı merak ediliyor?

DİJİTAL SU PERDESİ

Düzce Belediye binasının hemen yanına eski Belediye Başkanı döneminde sessiz sedasız yapılan Dijital Su Perdesi yapmış olduğum araştırmaya göre 320 bin TL’ye mal olmuş. Bu derece ciddi miktarlara mal edilen bir çalışmanın Düzce Belediye binasının yanında Düzce’nin görselliğine hiçbir katkı sağlamadığı, gereksiz, boş bir yatırım olduğunu söyleyebilirim. Daha merkezi bir konuma alınarak Düzce’nin imajı desteklenmelidir.

3D TABLO

“15 Temmuz’da tankları durduran Erdoğan” fikri üzerine yaptırılan 3D tablo yerel ve ulusal basında tablodaki kişinin Erdoğan’a benzemediği, durdurma hareketinin daha çok teslim olma hareketine benzediği konuşulmuş eski belediye başkanı Mehmet Keleş her zaman ki gibi bu haberle kulak tıkamıştı. 3D tabloya 35 bin TL gibi bir ücret ödendi. Kamunun her bir kuruşunun asla ziyan edilmemesi, yetim hakkıdır diyerek ince elenip sık dokunarak kaynakların harcanmasından yanayım. Fakat bu derece kötü yapılan ve belki de bir mesaj içeren bu çalışmanın kaldırılmasından yanayım. Sayın Başkanım; 3D tablo için gereğini yapın. Aleyhte kullanılabilir.

TRAMVAY

Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olan (Tramvay + Ray) Nostalji Tramvayının deneme seferi geçtiğimiz hafta yapıldı

Belediye Başkanı Dursun Ay deneme seferinden sırasında yapmış olduğu açıklamada "güzergahını hastaneye ve adliyeye uzatacağız, yolcu taşıyacağız" dedi.

Nostalji tramvayı ile yolcu taşımak teknik olarak imkansız. Bir kere tramvay bir hizmet değil görsel-turistik bir çalışma. Nostalji tramvayları uzun güzergahlarda yolcu taşımak için imal edilmiyor. Kısa mesafelerde çalışma prensibi üzerine imal ediliyor.

Düzce’ye yapılan nostalji tramvayının maks hızı 15 km/s. Tek şarj ile 75 km gidebiliyor ve oturan 21 yolcu taşıyor. Maks 50 kişi seyahat edebiliyor. Tramvay bahsedilen 8 kilometrelik güzergaha girerse mevcut 3 durağım üzerine 7-8 durak daha eklenmesi gerekiyor. Kabataslak bir hesap yapıldığında 900 metrelik bir mesafede tüm gün tek şarj ile sefer yapmak üzere inşa edilen tramvayın 8 kilometrelik yolu yaklaşık 40 dakikada tamamlayacağı görülüyor. Bu süre çok uzun. Aynı güzergah Belediye otobüsleri ile 8-10 dakikada kat edilebiliyor. Burada en önemli mesele.. Şarj.. Tramvayın şarjı o güzergahı kaldırmaz. Tramvayın şarjı 5 seferden sonra biter. (Şarj süresi (tahminim) 8-10 saat)

Sayın Ay illaki o güzergahta böyle minyatür tramvay kullanacağım diyorsa 1 vagon daha yaptırmalı ve 1 ray daha inşa ettirmeli.

Sayın Ay; Yapacağız, edeceğiz demek çözüm değil. Belli ki teknik detaylar konusunda bilgilendirilmemişsiniz. Size yardımcı olanların ve danışmanlarınızın da bu konudan haberi de bilgisi de yok. Size tavsiyem bu tür küçük, basit hesapları yapabilen, ince detayları görebilen birini danışman olarak yanınıza almanız. Bazı şeyler mekteplerde öğretilmiyor. Mektepliler teoriden ibaret.. Pratik lazım. Düzce’ye hizmet yapmak istiyorsanız “Hafif Raylı Sistem” yapın.Facebook Yorumları
OKUYUCU YORUMLARI
1499 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzcedirilis.com sorumlu tutulamaz.

YAZARLAR

Tezcan Solmaz

Ahiretten umudu kesmiş

5.4.2018
Ahiretten umudu kesmiş

Ümit ERGÜN

HALK GÜNÜ, 3D TABLO, TRAMVAY

21.11.2017
HALK GÜNÜ, 3D TABLO, TRAMVAY

İsa ÜÇÜNCÜOĞLU

Bir ziyaret fotoğrafının hikayesi

25.10.2017
Bir ziyaret fotoğrafının hikayesi

Adnan Kaçar

SİYASET VE YENİDEN YAPILANMA

4.10.2017
SİYASET VE YENİDEN YAPILANMA

Dış Ses

UTANIN BEYLER UTANIN!

18.9.2017
UTANIN BEYLER UTANIN!

Günlük

ARSLAN'IN GÜNLÜĞÜ'NDEN...

18.9.2017
ARSLAN'IN GÜNLÜĞÜ'NDEN...

Sekizinci Gün

YENİLENDİK, TAZELENDİK...

18.9.2017
YENİLENDİK, TAZELENDİK...

Doğrucu Davut

Sadece gerçekler

12.6.2017
Sadece gerçekler

Abdullah YAMAN

ALLAH’IM SEN BİZE AKIL VER…

24.4.2017
ALLAH’IM SEN BİZE AKIL VER…

Gökçen Dinler

Gurbette ki ses

20.3.2017
Gurbette ki ses

Mehmet DEMİR

Sadece bir piyon olabilirsin

16.1.2017
Sadece bir piyon olabilirsin

Yurttan sesler

Düzce Belediyesi'ne duyurulur

15.11.2016
Düzce Belediyesi'ne duyurulur

TÜM YAZARLAR